سازهای کلاسیک

سازهای کلاسیک، همچون ویولن، ویولا، ویولنسل، و سل، به عنوان بخشی از خانواده‌ی سازهای زهی محسوب می‌شوند و تاریخچه‌ی طولانی و غنی‌ای دارند. این سازها از قدمت بسیاری برخوردار بوده و نقش مهمی در تاریخ موسیقی داشته‌اند.

 

ویولن، که از قدمتی حدود چهارصد ساله برخوردار است، از محبوبیت بسیاری در موسیقی کلاسیک برخوردار است. این ساز از چهار زه برخوردار است و با استفاده از یک قوس‌کشی که به وسیله دست راست نوازنده انجام می‌شود، صدا تولید می‌کند. ویولن دارای صدایی دلنشین، تنوع در برگزاری نت‌ها و امکان اجرای موسیقی‌های مختلف است.

 

ویولا، که از ویولن بزرگتر است، نقش میانی بین ویولن و ویولنسل را در خانواده سازهای زه دارد. صدای ویولا تیره‌تر و عمیق‌تر از ویولن است و در اجرای قطعات سمفونیک و موسیقی‌های کمکنشده بسیار استفاده می‌شود.

 

ویولنسل یا سل، بزرگترین ساز از خانواده سازهای زه است. این ساز دارای صدای بسیار عمیق و پرقدرتی است که معمولاً در اجرای قطعات سمفونیک و کنسرتوها به کار می‌رود. نوازنده سل، ساز را بین پاهای خود قرار می‌دهد و با استفاده از قوس‌کشی، صدا را تولید می‌کند.

 

این سازها در موسیقی کلاسیک از قرن های ۱۷ و ۱۸ میلادی تاکنون یک نقش بسیار مهم و حیاتی را ایفا کرده‌اند. آثاری از بزرگانی همچون بتهوون، موتسارت، برامز و ویوالدی در این سازها نوشته شده‌اند و هنوز هم در اجراهای کنسرتی و ارکسترال از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

سازهای کلاسیک، علاوه بر زیبایی صدا و امکانات اجرایی، دارای طراحی و ساختاری بسیار دقیق هستند. ساختن یک ساز کلاسیک نیاز به تخصص و مهارت بسیاری دارد و معمولاً توسط سازندگان ماهر و مجرب ساخته می‌شوند.

کلاس‌های ویولن در روزهای شنبه و یکشنبه و دوشنبه و چهارشنبه و پنج‌شنبه در آموزشگاه موسیقی نوای محجوبی برگزار می‌گردد .

اساتیدی که در این آموزشگاه موسیقی به امر تدریس ویولن اشتغال دارند عبارتند از آقایان حسین اعتمادی، فربد لطیفی

در کنار موسیقی کلاسیک، ویولن ایرانی به صورت آکادمیک در این مرکز آموزش داده می‌شود.

کلاس‌های پیانو در آموزشگاه موسیقی نوای محجوبی در روزهای شنبه و دوشنبه توسط خانم ابراهیم پور و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه توسط آقای الماسیان برگزار می‌شود.

کلاس‌ سازهای کلاسیک هفته‌ای یک جلسه با توجه به انتخاب استاد در آموزشگاه موسیقی برگزار می‌شود.
کلاس‌ها به صورت تک نفره و به صورت خصوصی در آموزشگاه موسیقی شرق تهران برگزار می‌شود. حضور همراه بلامانع است.

کلاس‌های گیتار کلاسیک در آموزشگاه موسیقی نوای محجوبی در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

اساتیدی که در آموزشگاه موسیقی مشغول به تدریس هستند عبارتند از آقایان اخگر و بیات.

در این جلسات شما از ابتدا با شیوه‌ی صحیح گرفتن ساز و نوازندگی آن آشنا خواهید شد.
مباحث تئوری و نظری موسیقی را برای هرچه بهتر نواختن ساز کلاسیک فرا خواهید گرفت و با تمرینات مدون و ارتباط مستقیم با مربی به روش صحیح و اصولی پیش خواهید رفت.

 آموزشگاه موسیقی نوای محجوبی با هدف حفظ و ارتقاء سبک موسیقی ایرانی، به دانشجویان علاقه‌مند به این سبک، فرصتی را می‌دهد تا با استفاده از روش‌های سنتی و نوین، تکنیک‌ها و فنون نوازندگی و خوانندگی در این سبک را فراگیرند.

نوای محجوبی را در بیلبورد دنبال کنید.