پیانو

پیانو

پیانو از پرطرفدارترین سازهای موسیقی است که شما می‌توانید برای آشنایی با این ساز مطالبی که در زیر توسط آموزشگاه موسیقی شرق تهران قرار گرفته شده است را مطالعه کرده و با این ساز آشنا شوید.

ساز پیانو

پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین در میان انواع سازها است. هنرجوبانی به سمت یادگیری پیانو می روند که با شنیدن صدای آن به وجد می آیند و یا مدت طولانی پیانو ای در گوشه ای از خانه رها شده است و اقدام به یادگیری و آموزش ساز پیانو می نمایند. از جمله اولویت های مهم و اساسی یادگیری پیانو، یادگیری اصول کلاسیک است.

به طور کلی این ساز از ۸ اکتاو تشکیل شده است.  این ساز بالاترین دامنه صوتی را در بین سازهای معمول ( به جز ارگ کلیسا) دارد، به طوری‌که در شکل فعلی‌اش به‌طور معمول هشت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود پنج اکتاو و بهترین خواننده‌ها نیز تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو هستند.

علاوه بر اجرای تکنیک‌ها و آکوردهای پیانو، این ساز همچنین می‌تواند برای آهنگسازی و تنظیم موسیقی نیز استفاده شود. آهنگسازان معروفی مانند فردریک شوپن، وولفگانگ آمادئوس موتسارت و لودویگ فان بتهوون از قدرت و تنوع پیانو برای خلق آثار بزرگ استفاده کرده‌اند.

علاوه بر استفاده در صنعت موسیقی، پیانو به عنوان سازی کلاسیک و زیبا، در خانه‌ها و فضاهای عمومی برای تزئین و ایجاد جو آرامش و زیبایی استفاده می‌شود. صدای آرام و دلنشین پیانو می‌تواند محیطی آرام و مطبوع را ایجاد کرده و استراحت و آرامش را به افراد ارائه دهد.

آموزش پیانو

تاریخچه

پیانو، به نوعی ساز کیبوردی است که از سال‌های قدیم در موسیقی غربی مورد استفاده قرار گرفته است. این ساز دارای صفحه‌ی کلیدی است که شامل ۸۸ کلید است که به ترتیب سیاه و سفید هستند. کلیدهای سفید نمایانگر نت‌های سریع و طبیعی و کلیدهای سیاه نمایانگر نت‌های صاف و کمی بلندتر هستند. با فشردن هر کلید، پنجره‌ای کوچک در پشت پیانو باز می‌شود و یک سیم طنابی به نام سیم صوتی روی یک کفشک مستطیلی به نام «حامل» می‌زند و صدا تولید می‌شود. هر سیم صوتی به یک نت خاص تنظیم شده است و با فشار هر کلید، سیم صوتی مربوط به آن نت لرزش می‌کند و صدا تولید می‌شود.

پیانو را بارتولومئو کریستافوری در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی در شهر پادووای ایتالیا اختراع کرد.

اما اختراع جدید کریستافوری تا حدود یک دهه تقریباً ناشناخته ماند تا اینکه در سال ۱۷۱۱ یک نویسنده ایتالیایی مقاله‌ای دربارهٔ آن نوشت که بعدها به آلمانی ترجمه و به صورت گسترده منتشر شد.

این مقاله شامل دیاگرام مکانیزم نیز بود و اکثر سازندگان بعدی کار خود را  بر اساس این مقاله شروع کردند.
قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌تر به نام هارپسیکورد (Harpsichord) استفاده می‌شد.

تفاوت عمده و مهمی که این ساز با سازهای مشابه قبل از خودش داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربهٔ واردشده بر کلید، مقداری ثابت بود، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضربات محکم‌تر صدایی درشت‌تر تولید کند.

همین ویژگی باعث شد که به سرعت  سازپیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد.

پیانوهای اولیه ظاهر و صدایی شبیه به هارپسیکورد داشتند و در واقع مخترع پیانو یک هارپسیکورد ساز و در تلاش برای ارتقاء مکانیزم هارپسیکورد بود تا این ساز قادر به تولید صدا با شدت‌های گوناگون باشد اما در نهایت با مورد توجه قرار گرفتن هارپسیکورد جدید این ارتقاء منجر به ایجاد ساز جدیدی شد که پیانو فورته نام گرفت و به مرور زمان به شکل امروزی پیانو در آمد و آنچه که ما امروزه به عنوان پیانوی مدرن می‌شناسیم از اواسط قرن نوزدهم ظاهر شده‌است.

چکش‌ها به واسطهٔ مجموعه‌ای از اهرم‌های ظریف به کلیدهای پیانو متصل می‌شوند. به مجموعهٔ این اهرم‌ها و چکش‌ها عملگر یا پیانو گفته می‌شود. وظیفهٔ این مجموعه افزایش شتاب چکش‌ها در برخورد به سیم‌ها، و کنترل عکس‌العمل بازگشتی آن‌ها پس از برخورد به سیم است.

معمولاً سرِ چکش‌ها توسط لایه‌ای از نمد یا الیاف مشابه طبیعی یا مصنوعی پوشانده می‌شود تا کیفیت صدا را بهبود ببخشد. کیفیت صدای این ساز متأثر از عوامل دیگری نظیر کیفیت صفحهٔ صدا و غیره نیز هست.

۷ کلید سفید در هر اوکتاو پیانو برای ۷ نت دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، وجود دارد. علاوه بر این کلیدهای سفید؛ کلیدهای سیاه‌رنگی هم بین بعضی از کلیدهای سفید وجود دارد. هر کلید سیاه‌رنگ در پیانو در حکم نت دیز برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت چپ آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت راست آن کلید سفید قرار دارد) و در حکم نت بمل برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت راست آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت چپ آن کلید سفید قرار دارد) است.

مدرس پیانو

با توجه به زیبایی صدای پیانو و امکانات منحصر به فرد آن، این ساز در سطح جهانی در برگزاری کنسرت‌ها، اجراهای سولو و ضبط آلبوم‌های موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مدرس پیانو به خوبی باید با این ساز آشنایی داشته باشد.
این ساز دارای یک صفحه کیبورد که شامل کلیدهای سفید و سیاه است و با فشار دادن هر کلید، صدای متناسب با نت مورد نظر تولید می‌شود. صدای این ساز از طریق همزنهای متصل به سازنده صدا تولید می‌شود و این ساز به عنوان یک ساز چندگانه، قادر به نواختن صدای ملودیک و آکوردی است.
پیانو به علت زیبایی صدایش و تنوع بالای نواختن، در اجراهای موسیقی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کنسرت‌ها و اجراهای سولو تا ضبط آلبوم‌های موسیقی، پیانو همواره نقش مهمی را ایفا کرده است. همچنین، این ساز در ترکیب با سایر سازها نیز به عنوان یکی از اجزای اصلی گروه‌های موسیقی به کار می‌رود.

نواختن این ساز علاوه بر اینکه یک هنر است، به عنوان یک فعالیت تأملی و آرامش‌بخش نیز شناخته می‌شود. آهنگسازان و نوازندگان معروفی مانند بتهوون، موتسارت، چایکوفسکی و دبوسی به عنوان بزرگان موسیقی، از پیانو برای خلق آثار بی‌نظیر خود استفاده کردند.

به طور کلی، پیانو به عنوان یک ساز شناخته شده و محبوب، با صدای زیبا، تنوع در نواختن و تاریخچه غنی، همچنان به عنوان یکی از سازهای مهم و مورد علاقه موسیقی در دنیای امروز و آینده شناخته و تحسین می‌شود.

آموزش پیانو در کرج

آموزش نواختن پیانو

پیانو یکی از سازهای چندصدایی است و امکان تولید صداهای همزمان و ملودی‌های پیچیده را فراهم می‌کند. وجود کلیدهای سفید و سیاه بر روی صفحه‌ی کلیدی امکان اجرای نت‌های مختلف و تولید آکوردها را به این ساز بخشیده است.

پیانو توسط ضربه نوک انگشتان نواخته می‌شود. برای این کار دست را بلند کرده و سپس فرود آورده و با نوک انگشت مورد نظر ضربه می‌زنیم. مکانیسم پیانو تولید صدا می‌کند. به دلیل شکل مکانیسم پیانو یک پیانیست می‌تواند هم‌زمان تا ده نت را به صدا درآورد.

محل قرارگیری انگشتان دو دست روی کلیدهای پیانو در نواختن آن اهمیت دارد. معمولاً در آهنگ‌ها نت اول شماره دارد که انگشت شروع‌کننده در نواختن؛ آن آهنگ را مشخص می‌کند.

در این صورت شماره یک برای انگشت‌های شست دو دست است و به ترتیب سایر انگشت‌ها شماره‌های ۲ تا ۵ را خواهند داشت. شست دست راست روی چهارمین نت دوی پیانو قرار می‌گیرد.

البته این مورد در مورد همه آهنگ‌ها عمومیت ندارد و برخی آهنگ‌سازان نت شروع‌کننده در آهنگشان را شماره نمی‌زنند. در این صورت پیانیست باید محل قرارگیری انگشتانش روی کلیدها را با توجه به نوع نت‌های موجود در آهنگ تشخیص دهد.

اگر انگشتان را آرام روی کلاویه‌ها فشار دهیم صدای آرام و پایین یا به اصطلاح صدای ضعیفی از این ساز می‌شنویم و هر چقدر قدرت انگشتانمان بر روی کلاویه‌ها شدت پیدا کند صدای بلندتری خواهیم شنید که گویی صدای باند ضبط را زیاد کرده‌ایم که به این حالت تاچینس مانس گویند.

معمولاً در قطعات عاشقانه و رومانتیک شدت ضربه روی کلاویه‌ها با احساس زیاد و آرام زده و نواخته می‌شود و در جاهایی که هنگام اوج و هیجان موزیک یا قطعه‌هایی همچون راک و بلوز اجرا می‌شود شدت ضربه روی کلاویه‌ها بیشتر شده و قدرت بیشتری نسبت به قطعه‌های عاشقانه پیدا می‌کند.

آموزش پیانو در تهران

تدریس پیانو در آموزشگاه موسیقی تهران

تدریس پیانو در آموزشگاه موسیقی تهران، یکی از محبوب‌ترین و مورد علاقه ترین سازهای موسیقی است که در سطح جهانی شناخته شده است. این ساز یکی از اعضای خانواده سازهای کیبوردی است و به واسطه صدای زیبا و قابلیت اجرای موسیقی با تنوع بالا، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است.
این ساز دارای صفحه کیبوردی است که شامل کلیدهای سفید و سیاه می‌باشد. این کلیدها در صفحه کیبورد به صورت مرتب و متوالی قرار گرفته‌اند و هر یک از آنها نمایانگر یک نت موسیقی است. در حالت استاندارد، سازپیانو دارای 88 کلید (52 کلید سفید و 36 کلید سیاه) است که از پایین به بالا قرار دارند.
با فشار دادن هر کلید، یک سیم تنظیم شده درون پیانو به صورت مکانیکی به یک سازنده‌ی صدا وصل می‌شود. این سازنده صدا باعث تولید صدای متناسب با نت مورد نظر می‌شود. برای نمونه، فشار دادن کلید سفید پایین‌ترین صدای پیانو را و فشار دادن کلید سفید بالاترین صدای آن را تولید می‌کند.
صدای این ساز عمدتاً از طریق همزنهایی که به سازنده صدا وصل هستند، تولید می‌شود. این همزنها طناب‌های بلند و تنظیم شده را لمس می‌کنند و با ایجاد لرزش در آنها، صدا تولید می‌کنند. عمق فشار کلید توسط نوازنده کنترل می‌شود و این کنترل بر نوع و شدت صدا تأثیرگذار است.
پیانو به عنوان یکی از سازهای چندگانه محسوب می‌شود، به این معنی که قادر است تنها با یک نوازنده صدای ملودیک و همچنین صدای آکوردی را تولید کند. همچنین، به علت دارا بودن چندین اکتاو، از قابلیت اجرای موسیقی با تنوع بالا برخوردار است و قابلیت نواختن انواع قطعات مختلف از موسیقی کلاسیک تا جاز و پاپ را دارد.

تدریس پیانو در بهترین آموزشگاه موسیقی تهران

نحوه نت نویسی

نت‌نویسی پیانو در دو حامل انجام می‌شود. حامل بالا برای دست راست و حامل پایین برای دست چپ.
معمولاً حامل بالایی را با کلید سل و حامل پایین را با کلید فای خط چهارم نشان می‌دهند. این دو حامل با نت دوی وسط از هم متمایز می‌گردند.

یک نوازنده باید بتواند هم‌زمان دو خط موسیقی را خوانده و با هر دو دست اجرا نماید.​

ما در آموزشگاه موسیقی شرق تهران برای شما فضایی را فراهم آوردیم تا بتوانید یادگیری این سازرو در محیطی آرام تجربه کنید. اساتید آموزشگاه موسیقی نارمک از برجسته‌ترین اساتید آموزش این ساز پرطرفدار هستند و شما می‌توانید با ارامش خاطر اموزش خود را به دست آنان بسپارید.

 

تفاوت اصلی و بارز پیانو و ارگ :

پیانو سازی کوبه ای است ولی ارگ سازی بادی چوبی است به این معنا که صداهای بسیار متفاوتی تولید می کند. یک پیانو فقط صدای پیانو رو تولید می کند ولی ارگ را می توان به گونه ای تغییر داد که مانند انواع سازهای بادی و نی چوبی باشد. علاوه بر این، کلید پیانو باید به طور مکرر فشار داده شود تا آن نت خاص حفظ شود ولی ارگ تا زمانی که کلیدی فشار داده شود، نت را حفظ می کند.
پیانو صدها سال است که وجود داشته است و هنوز هم یکی از محبوب ترین سازهایی است که در طول زمان ماندگار بوده و تغییر بسیار کمی داشته است. این ساز که از هارپسیکورد تکامل یافته است، این مزیت را ارائه می دهد که می تواند هم بی صدا و هم با صدای بلند نواخته شود.

پیانو

انواع پیانو

پیانو در انواع مختلفی مانند پیانو برقی، عمودی و  گرند موجود است. پیانو گرند، بزرگترین نوع آن است که از لحاظ اندازه و صدای قوی‌تر و غنی‌تر از دیگر انواع پیانو متمایز می‌شود، در حالی که پیانو عمودی کوچکتر است و در فضاهای کوچکتر قرار می‌گیرد. همچنین، با توسعه‌ی فناوری، پیانو برقی به عنوان یک ساز جایگزین برای اجراهای زنده و استفاده در استودیوهای ضبط موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیانو به عنوان یک ساز واقعاً چند منظوره شناخته می‌شود. از آنجایی که صداهای این ساز قابل تنظیم و تنوع بسیار زیادی دارند، این ساز در انواع سبک‌های موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کلاسیک و رمانتیک تا جاز و پاپ، پیانو در تمام این سبک‌ها به عنوان یک ساز اصلی یا همراه استفاده می‌شود.

ساز پیانو و سرگذشت آن

پیانو یکی از سازهایی است که تاریخچه طولانی و بسیار غنی دارد. نخستین نمونه‌هایی که به این ساز نزدیک بودند، در قرن ۱۷ میلادی در ایتالیا ساخته شدند. اما سازپیانو به شکلی که امروزه می‌شناسیم، در قرن ۱۸ توسط بارتلومئو کریستوفوری ساخته شد. از آن زمان به بعد، پیانو به یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی تبدیل شد و توسعه و بهبودهای بسیاری در آن انجام شد.

سازپیانو، یکی از محبوب‌ترین و مورد علاقه‌ترین سازهای موسیقی در جهان است. این ساز زیبا و الگوساز با صدایی مطرح که می‌تواند احساسات و افکار را به شکلی خاص منتقل کند، مورد تحسین و استفاده‌ی هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی در سطح جهانی قرار دارد.

این ساز با ترکیبی از زیبایی صدا، تنوع، قدرت و احساساتی که می‌تواند به وسیله آن بیان شود، به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی شناخته می‌شود. سازپیانو نیازمند تمرین، تکنیک و هنر است و همچنین یک راهی برای بیان خلاقیت و احساسات شخصی موسیقیدان است.

نوای محجوبی را دنبال کنید.

  • برگشت به مقالات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.